krzysztofsiwek.pl - udar mózgu - moje życie i rehabilitacja

Gra na instrumencie

Muzycy mają lepszą pamięć. I o tym, dlaczego nie wierzę w przypadki.

Wspominałam niedawno (TU), że we wrześniu byliśmy u pewnego profesora na konsultacji. Oprócz analizy wszelakich wyników badań Pan profesor dał nam kilka inspiracji co jeszcze robić, by Krzyśka mózg wracał do formy. Dyskusja głównie toczyła się o tym jak wspomagać tworzenie się nowych komórek mózgowych. Jedną z rzeczy jaką wymienił była gra na instrumencie. Wspomniałam oczywiście, że dużo słuchamy muzyki (jesteśmy doskonałym przykładem jak to pozytywnie wpływa na mózg)– jednak zdaniem Pana profesora to zupełnie dwie różne sprawy.

Sugestię pana profesora zapisałam w naszym notatniku, gdzie zbieramy wszelakie pomysły, refleksje. Kilkakrotnie nawet już rozmyślałam jaki by tu instrument wybrać, biorąc pod uwagę niesprawność lewej ręki. Ale  sami wiecie jak to czasem bywa.. pomysł zatrzymał się na liście „do zrobienia”. A Krzych wyjechał do Bydgoszczy na swój turnus.

 I dziś buszując po Internecie w poszukiwaniu zupełnie czegoś innego nagle trafiłam na podcast 

Jak gra na instrumencie korzystnie wpływa na mózg,

Teraz tak naprawdę dowiedziałam się, co dzieje się z mózgiem gdy gramy na instrumencie,  i jak przekłada się to na jego lepszą formę. „Gra na instrumencie jest dla mózgu odpowiednikiem kompleksowego treningu na siłowni. […] angażuje każdy obszar mózgu jednocześnie, szczególnie korę wzrokową, słuchową i ruchową.” Przesłanie najważniejsze dla nas? Granie usprawnia pamięć!

„Muzycy mają lepszą pamięć -Granie muzyki usprawnia pracę ciała modzelowatego, mostu pomiędzy prawą i lewą półkulą pozwalającego informacjom przepływać przez mózg szybciej i sprawniej.. w ostateczności wpływając na to jak działa pamięć.”

PS sama się jeszcze dziwię, jak od prezentów na bobasów (czekają nas niedługo chrzciny) można trafić na podcast o mózgu i graniu na instrumencie. No nie wierzę w takie przypadki!

Powrót na górę