krzysztofsiwek.pl - udar mózgu - moje życie i rehabilitacja

Sprawdzamy stan oka

Wczoraj (21.06.2017) przypadło nam kolejne badanie krzychowego oka. Jest dobrze!! Brak niepokojących zmian. Stan utrzymany z roku poprzedniego.

Dlaczego robimy cykliczne badania wzroku dokładnie opisywałam przy okazji zeszłorocznych badań. Zajrzyjcie TUTAJ. Dziś tak w skrócie.

Pęknięcie naczyniaka spowodowało duży krwotok śródmózgowy i niestety nastąpiło przebicie się krwi do ciała szklistego oka (galaretowatej substancji wypełniającej gałkę oczną, której nadaje kształt). Niestety część krwi nie uległa rozkładowi, w ciele szklistym zostały resztki organiczne, które nazywamy mętami. Te resztki (męty) jeśli są większe mogą powodować rozwarstwienie siatkówki. Po drugie, duże męty, to duże ograniczenia pola widzenia.

Tuż po udarze Krzych mało co widział na prawe oko, i zakwalifikował się do zabiegu ich usunięcia. Po kwalifikacji dostaliśmy termin na za 5 lat!!! Tak… takie są terminy w Poznaniu na taki zabieg, jeśli nie ma rozwarstwienia siatkówki. Jeśli już jest rozwarstwienie – idziesz na zabieg od ręki. Rozpatrywaliśmy zrobienie zabiegu prywatnie. W tamtym czasie jednak nasza neurolog nie wydała zgody na taki zabieg.

Sprawdzaliśmy zatem co jakiś czas stan oka, czy nie ma rozwarstwienia siatkówki. Nie było. A krzych się przyzwyczaił do widzenia przez mgłę, więc porzuciliśmy pomysł prywatnego zabiegu (który mało nie kosztuje)  i sobie czekaliśmy na termin operacji na NFZ, aż tu nagle 3 lata po udarze okazało się, że męty w większej części się wchłonęły i zabieg nie jest konieczny. Nie wiem kto był bardziej zdumiony – my, czy nasz lekarz prowadzący J

Od tamtej pory sprawdzamy stan oka raz do roku.

Dodam, że ta wczorajsza wizyta była właśnie tą wizytą w szpitalu, na którą zostaliśmy umówieni 5 lat temu. Sprawdzamy oko raz do roku prywatnie, więc wiedzieliśmy, że operacja nie jest już potrzebna. Ale kontroli nigdy nie za wiele J  I tak byśmy musieli pójść prywatnie, a tak trochę kasy zaoszczędzoneJ  No i przy okazji przyda się raz na jakiś czas opinia innego lekarza.

Od momentu udaru stan oka poprawił się niesamowicie. Nikt nie podejrzewał, że wróci do tak dobrego widzenia. Walczymy dalej!

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 czerwiec 2017 16:27
  • Czytany 3670 razy
Powrót na górę