krzysztofsiwek.pl - udar mózgu - moje życie i rehabilitacja

co z tą lewą ręką?

Witajcie. Spojarzałam właśnie na datę ostatniego wpisu i zamarłam. Nie byłam świadoma, że od naszej ostatniej notki minął prawie miesiąc! Mam nadzieję, że macie możliwość śledzenia nas na facebooku. Nasz profil to: WALKA KRZYCHA. Nawet moja mama pokusiła się o założenie konta, bo strasznie się irytowała, że nie może śledzić nowinek. Tam właśnie na bieżąco ppiszemu co u nas.

A jest dobrze :) Krzysiek od 8 maja jest na kolejnym (już trzecim w tym roku) turnusie rehabilitacyjnym. Pracują nad chodem i sporo nad lewą ręką. Sporo osób pyta nas co z lewą ręką, dlaczego nadal jest niesprawna. Postaram się to troszkę wytłumaczyć. Nie wynika to ze słabych mieśni, a z tego, że mózg "utracił kontrolę" nad ręką. I teraz musimy go na nowo "nauczyć"  "komunikowania się" z lewą ręką. Dlaczego? W bardzo dużym skrócie - obszary mózgu, które standardowo odpowiadają za "zarządzanie lewą ręką" zostały mocno uszkodzone w czasie udaru:( I teraz, musimy "nauczyć" tego inne komórki, które wcześniej nie były za to odpowiedzialne. Krzych musi nauczyć się każdego, nawet najmniejszego ruchu: palców, dłoni, nadgarstra, i całej ręki, prawidłowego jej ułożenia w danym ruchu. W praktyce oznacza to, że dziesiątki razy musi powtórzyć każdą czynność. Żmudna robota. Często frustrująca. Bywa, że ćwiczymy miesiącami, aby zobaczyć malutki efekt. Ale radość jest wtedy ogromna ogromna.

Ważne jest także, aby jak najwięcej bodźcować rękę i nie dopuścić do sytaucji, że mózg "zapomni" że ją w ogóle ma. Przykład? Kiedy ktoś rzuci w nas piłke, automatycznie, bez zastanowienia ruszamy dwoma rękoma , by złapać piłkę. U Krzycha jeszcze do niedawna tylko sprawna ręka zaaragowała w takiej sytuacji. 

Domyślam się, że trudno Wam czasem zrozumieć wybuch naszej radości, ekscytacji, kiedy Krzych coś chwyci lub wykona nowy ruch dłonią czy palcami. Na codzień człowiek nie zdaje sobie sprawy, czym jest używanie rąk.. traktujemy to jak coś naturalnego, dopiero jak się straci taką możliwość, i trzeba pracować nad przywróceniem funkcji zaczyna się rozumieć i doceniać zdrowie. Ze względu na mnogość i szczegółowość ruchów palcow, dłoni, przywracanie sprawności może trwać latami :(  Dlatego tag bardzo cieszymy się z każdej wypracowanej poprawy :) 

 

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 22 maj 2017 17:30
Powrót na górę