krzysztofsiwek.pl - udar mózgu - moje życie i rehabilitacja

Iwona Kruszyńska

Iwona Kruszyńska

URL strony: http://www.krzysztofsiwek.pl

Tu nas mało, ale cały czas jesteśmy ;)

  • marzec 5, 2020
  • Dział: tresc

O matko! To moja reakcja, kiedy spostrzegłam kiedy był tutaj ostatni wpis. Od razu napiszę, że żyjemy, mamy się dobrze i cały czas ostro działamy, co można śledzić na Facebooku oraz na Instagramie :) 
Nie wiem.. ale jakoś to pisanie mi tutaj nie idzie, kilka razy nawet chciałam podzielić się z wami tutaj, tym co się wydarzyło, ale potem mi się wydało błahe, nieistotne, albo, że niepotrzebnie powtórzone, z tym co już napisałam na naszym koncie na Facebooku. Tam cały czas opisujemy co u nas. Z jednej strony Facebook ułatwia komunikację, kontakt z Wami.. z drugiej, jestem świadoma, że te nasze treści bardzo szybko tam giną w gąszczu wpisów, zdjęć, są trudne do odszukania. Tego mi chyba najbardziej szkoda, bo (może to bardzo nieskromnie zabrzmi ;)) jest tam naprawdę sporo wartościowej wiedzy, inspiracji - szczególnie dla osób, którym przyszło toczyć podobną walkę do naszej. Jest też dużo naszych emocji, do których sama lubię czasem wracać. I tak to właśnie wygląda.. chciałabym tu być na blogu, ale jakoś pomysłu na to wszystko brak ;) 

Póki co serdecznie zapraszamy na nasz blog na Facebooku - Walka Krzycha oraz na Instagramie - Życiowa Walka Krzycha

 

Iwona :) 

 

Akcja 1% podatku dla Krzycha

  • marzec 21, 2019
  • Dział: tresc

Kochani, dostajemy od Was masę wiadomości, że Wasze 'procenciki' lecą do Krzycha. Jesteśmy Wam niezmiernie za to wdzięczni. Pisalam to nie raz - dajecie w ten sposób Krzychowi możliwość kontynuwania rehabilitacji, która jest niezbędna po udarze mózgu, i która sprawia, że z roku na rok Krzych jest bardziej sprawny. Wczoraj pisaliśmy Wam o naszych planach działań na 2019, to wszystko nie byłoby możliwe bez waszego finansowego wsparcia.

I nieustannie Was prosimy o pomoc w dotarciu z naszą historią do jak największej liczby osób.

1. Prześlij link do naszego bloga swojej rodzince, znajomym, kolegom. Może ktoś z nich będzie maił możliowść przyłączyć się do nas w tym roku

2. Jeśli masz konto na facebooku, wejdź na WALKA KRZYCHA, gdzie (więcej niż tutaj) pokazujemy na czym ta Krzychowa Walka polega. Co robimy, jak robimy, ale też nasze radości i życie codzienne.

3. Polub naszą stronę na Facebooku WALKA KRZYCHA (pod zdjęciem kliknij przycisk LUBIE), to sprawia nam dużo radości, ale przede wszystkim motywuje Krzycha do pracy, daje poczucie, że nie został w tym wszystkim sam, ale też sprawia, że nasze posty docierają do większej liczby osób (tak niestety działają algorytmy Facebooka)

4. Jeśli już nasz czytasz na Facebooku, to proszę klikaj 'LUBIE' pod naszymi postami, to sprawia, że każdy nasz następny post dociera do innych osób (tak niestety działa Facebbok, który ostatnio bardzo tnie zasięgi pisanych postów, powodując, że osoby nie widzą, że napisaliśmy nowy post)

DZIĘKUJEMY!

 

***************************************
JAK PRZEKAZAĆ 1% PODATKU NA KRZYCHA?
 
Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym:
1.  wybierzesz KRS 0000186434  (ten KRS należy do Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko)
2. wpiszesz cel szczegółowy: Krzysztof Siwek 252/s
 
DZIĘKUJEMY!

Krzych wlaczy dalej - czyli nasze plany na rok 2019

  • marzec 21, 2019
  • Dział: tresc

W poniedziałek Krzych zaczął swój kolejny turnus rehabilitacyjny.To jest już drugi w tym roko. Przed Krzychem kolejne trzy tygodnie intensywnych ćwiczeń. Nawet nie wiecie jak bardzo się cieszymy, że nadal możemy kontynuwać rehabilitację, to dzięki Wam i Waszym 1% podatku przekazanym w zeszlym roku, teraz Krzych może mieć nieprzerwaną terapię.  

Najbardziej jednak cieszy nas to, że cały czas widzimy progres. Często trudno nam opisać jakie/czy są postepy po jednym, czy drugim turnusie, po nowej terpaii - wtedy zazwyczaj mamy najwięcej od was pytań. Ale w skali kilku miesiecy czy roku widzimy, że to co robimy DZIAŁA. Sprawnościowo, ale przede wszystkim 'umysłowo' Krzych jest w o wiele lepszej formie, niż to było na początku 2018r.

Kilka dni temu byliśmy na spacerze w pobliskim parku - poznański Park Sołacki (nasze ulubione miejsce, jeśli więc też tam bywasz, duże prawdopodobieństwo, że nas spotkasz). Przypadkiem spotkaliśmy osoby, z którymi widzielismy się ostatni raz w pażdzierniku 2017, nie mogli się nadziwić, w jak dobrej formie jest teraz Krzych. Nie muszę Wam chyba pisać, jak to podbudowało Krzycha ;)

Dziś chciałabym Wam pokazać na czym na codzień polega ta Krzychowa walka o sprawność i samodzielność. Co robimy, jak robimy? Jak planujemy działać w najbliższym miesiącach?
Jak wiecie nasza walka 'jest na dwóch frontach' - o sprawność fizyczną oraz poznawczą (na której najbardziej nam zależy). Bo co z tego, że noga czy ręka jest sprawna jeśli głowa nie pomyśli, żeby coś zrobić. Dlatego spora część naszych działań jest skierowana na to, aby bodźcować mózg, aby mobilizować go do pracy, pobudzać procesy naprawcze, tworzenie nowych neuronów. Jednym słowem - aby poprawiała się pamięć, myślenie, bystrość, wnioskowanie. Aby mózg znów 'działał i pracował' jak przed udarem.

 

1. TURNUSY REHABILITACYJNE to podstawa i priorytet. Najpierw one 'lądują'w naszym kalendarzu, potem wokół tego 'układamy' całe nasze życie, inne ćwiczenia, aktywności, urlopy. Turnusy to czas intensywnych ćwiczeń. Krzych ćwiczy wtedy codziennie po 3.5 godz., indywidualnie z terapeutą.  Cała terapia jest 'dopasowana' do potrzeb oraz możliwości Krzycha. Jest wycisk, a nie żadne pitu pitu. W tym roku, podobnie jak w zeszłym roku Krzych ćwiczy w Stanley Centrum Medyczne. Obecnie mamy już rozpisane turnusy do maja włącznie.

2. TERAPIA CZASKOWO KRZYŻOWA to nowość w naszym grafiku. Nie będę tutaj opisywać na czym polega terpia, zerknijcie sobie w Internecie.  O terapii słyszeliśmy już dawno i dużo pozytywnego, ale wciąż brakowało nam czasu. Zmobilizowała nas Aga (dziękujemy!) z Terapia Czaszkowo-Krzyżowa i Polarity Agnieszka Baczyńska, która podarowała Krzychowi sesje. Krzych jest obecnie po 4 spotkaniach. Jeszcze za szybko mówić o ofektach, ale myślę, że pięknie uzupełnia terapię, którą krzych ma w ramach turnusów, wpływając na zmniejszenie napięcia ciała.

3. REFLEKSOLOGIA wprowadzona w zeszłym roku. Pracujemy z Refleksolog Agata Karlińska. Do tej terapii podchodziliśmy z dużą rezerwą, ale myślę, że pięknie nam wspomogła czucie głębokie w lewej stopie.

 

4. JAZDY AUTEM pod okiem instruktora, które traktujemy jako trening mózgu - koncentracja, podzielność uwagi, odbieranie kilku bodźców itd. Jazdy fenomenalnie wpłyneły na krzychwy mózg, o czym mówimy np. w tym filmiku: KLIK

5. TENIS STOŁOWY, który również traktujemy jako trening mózgu. Pisałam już kiedyś, że tenis świetnie mobilizuje mózg do pracy, ćwiczy jego wiele funkcji, poczytacie o tym np. TUTAJ. Gramy od dawna na osiedlowych stołach, ale od września 2018 Krzych gra także w amatorskiej lidze. Jak mu idzie? zobaczcie sami TUTAJ i TUTAJ

6. ROWER, do którego Krzych wrócił w zeszłym roku. Latem, pierwszy raz od ośmiu lat Krzych wsiadł na rower, a już we wrześniu robiliśmy trasę 8km :) Póki co, to nadal trójkołowy, ale cieszymy się bardzo, że jest kolejna aktywność, którą możemy wspólnie robić, i która jest normalną aktywnością, a nie rehabilitacją na sali. Nasz główny cel na ten rok, to zakup takiego rowera dla Krzycha, bo do tej pory pożyczaliśmy od sąsiadów moich rodziców, co powoduje, że nie za często możemy jeździć.

7. TERAPIA z NEUROPSYCHOLOGIEM czyli dobrane ćwiczenia funkcji poznawczych (pamięci, koncentracji, myślenia przyczynowo skutkowego, itd itd).

8. BASEN trochę ostatnio zaniedbany, chcemy w tym roku wrócić do zajęć pod okiem instruktora

9. DOMOWE TRENINGI MÓZGU, czyli wszystko to, co robimy samodzielnie w domu, aby zapewnić mózgowi bodzcowanie, zmuszając go do pracy, myślenia, analizowania, przetwarzania informacji, itd. Tutaj mamy różnego rodzaju ćwiczenia, łamigłówki, zadania logiczne i matematyczne, planszówki, szachy, puzzle, uczenie się wierszy na pamięć (to nowość, którą wprowadziłam w tym roku - muszę powiedzieć, że idzie nieźle, sama jestem mile zaskoczona), angielski, czytanie książek.

Taki jest plan ;) Jest tego sporo, ale widzimy z własnego doświadczenia, że takie zróźnicowanie bardzo dobrze wpływa na poprawę działania Krzychowego mózgu, co przekłada się na lepszą formę Krzycha. Mózg nie lubi nudy, monotonii. Musi mieć wyzwania, zadania (najlepiej realne, a nie wymyślone na potrzeby ćwiczeń). Oczywiście nie robimy wszystkiego na raz. Zmieniamy na przełomie roku intensywność poszczególnych działań.

Jeśli macie pytania o szczegóły naszej pracy - piszcie! 

 

[Filmik] 9 lat krzychowej walki. Czy było warto?

  • luty 6, 2019
  • Dział: tresc

Kochani! Zapraszamy na krótki filmik, pokazujący kilka najważniejszych milowych kroków krzychowej walki. Zaczynamy 9 rok naszej walki o marzenia - sprawność pozwalającą na samodzielne życie. Dostajemy sporo pytań, w jakim stanie był Krzysiek tuż po udarze, w jakim jest teraz, czy rehabilitacja coś pomogła, i czy nadal pomaga.

Ja wiem, że ktoś kto słyszy, że właśnie zaczynamy 9 rok walki pomyśli sobie, o rany! A potem pojawia się dalszy ciąg pytań - czy to w ogóle warto? Czy po takim okresie od udaru można jeszcze coś wypracować? Mam nadzieję, że nasz filmik odpowie na te wszystkie pytania, rozwieje wątpliwości.. To taki nasz 10yearschallenge, tylko w naszym wypadku 9 lat.

Aby obejrzeć filmik kliknij tutaj: KLIK

Grudzień 2010r, trzy miesiące po udarze, Krzych stawiał wtedy swoje pierwsze kroki.
Styczeń 2019 - Dziś Krzych pływa,  jeździ na rowerze, kieruje autem i gra w poznańskiej amatorskiej lidze tenisa stołowego.

Za nami kawał dobrej roboty. Przynacie, że Krzych zrobił niebywałe postępy. Ja wiem.. masa czasu byla potrzebna na to. Niestety tak to wygląda przy rozległych uszkodzeniach mózgu. My jesteśmy wdzięczni, że choroba nie zamknęła Krzycha w czterech ścianach, że wtedy 8 lat temu uwierzyliśmy, że mózg ma zdolności regeneracyjne, że istnieje coś takiego jak neuroplastyczność mózgu. I podjeliśmy walkę.


Wchodzimy w 2019r w świetnej formie, z ambitnymi celami i chyba jeszcze większymi marzeniami.
I całym sercem dziękujemy, że jesteście z nami i pomagacie nam finansowo, sprawiając, że spełania się to największe marzenie Krzycha i moje.